All Seasons Polska Sp. z o.o.

Siarczan amonu (granulat)

Wróć do: Nawozy ›

Nawóz o działaniu wolnym i trwałym.

Skład: N – 21%

Wzór chemiczny: (NH4)2SO4

Proces produkcji

Siarczan amonu jest produktem ubocznym otrzymywanym przy produkcji kaprolaktamu w ilości ok. 3 ton siarczanu na 1 tonę kaprolaktamu. Podstawowymi surowcami do wytwarzania siarczanu amonowego są kwas siarkowy, oleum i amoniak wprowadzane do układu technologicznego kaprolaktamu w różnych węzłach. Kwas siarkowy jest używany do produkcji siarczanu hydroksyloaminy – półproduktu w produkcji kaprolaktamu. Oleum używane jest bezpośrednio do produkcji kaprolaktamu w procesie przegrupowania Beckmanna.W procesie otrzymywania kaprolaktamu zarówno kwas siarkowy jak i oleum są zobojętniane za pomocą amoniaku. Otrzymane wodne roztwory siarczanu amonowego są oddzielane od strumieni kaprolaktamu i odsyłane do zatężania a następnie do układu krystalizatorów gdzie otrzymywany jest krystaliczny siarczan amonu.Siarczan amonu powinien być krystalicznym, sypkim produktem rozpuszczalnym w wodzie o zabarwieniu białym, szaro beżowym bądź szarym. Nie powinien zbrylać się w sposób stały. Powstałe zbrylenia powinny się łatwo rozkruszać pod naciskiem ręki. Nie powinien zawierać zanieczyszczeń mechanicznych.

Zastosowanie

Siarczan amonu zawiera azot w formie amonowej i łatwo dostępną siarkę, wobec czego nadaje się pod rośliny wymagające dobrego zaopatrzenia w te składniki pokarmowe. Siarczan amonu wykazuje powolne działanie i jest typowym nawozem przedsiewnym. Z uwagi na fizjologicznie kwaśną reakcję siarczanu amonu, stosować go należy przede wszystkim na glebach o odczynie zasadowym lub obojętnym. Na glebach słabo kwaśnych, zgodnie z zaleceniami nawozowymi, siarczan amonu stosować pod uprawy wymagające takich warunków. Przed siewem siarczan amonu można mieszać z mączką fosforytową, fosforanem amonowym a także z nawozami potasowymi.

Warunki przechowywania

Siarczan amonu należy przechowywać w krytych, przewiewnych, czystych i suchych budynkach magazynowych. W celu ograniczenia zbrylania pod wpływem nacisku worki należy układać w stosy nie wyższe niż 10 warstw. Dopuszczalne jest przechowywanie nawozu w opakowaniach z tworzyw sztucznych pod wiatami i na składowiskach w stosach zabezpieczonych przed działaniem opadów atmosferycznych materiałem izolacyjnym.

Siarczan amonu dopuszcza się do przechowywania w następującej grupie nawozów: stałe nawozy NPK, fosforan amonu, sól potasowa.

Okres przydatności do stosowania jest nieograniczony przy zachowaniu warunków transportowania , składowania i przechowywania.

Web design: MkDes
Auta użytkowe wsparły europejski rozwój na ponad 580 mld euro           Coraz bliżej decyzji ws. nowej fabryki aut w Europie Wschodniej           Pierwsze spojrzenie na nowego Infiniti Q30           Zautomatyzowana jazda: nieunikniony kierunek?